Cultural

best-school-web

pf-copy

The school is well ahead not only in the academic areas but also in the co-scholastic areas. This is evident from the record of achievements in the inter-school competitions.

Sl. No. EVENT NAME OF THE STUDENT CLASS CONDUCTED BY POSITION
1. High commendation, Representing India in the United Nation’s Delegation Competition Christy Joseph,

Kathreena Paul

XII

 XI

 IIMUN,Bombay

(Held at Excellsior School, Kottayam)

II
2. Hindi Recitation Theertha Prasanth XII Sahodaya Schools Kerala
3. 10th All Kerala INDIA OF MY DREAMS– Power Speech Jibin Joseph Binoy XI MINDS

I

 

 

 

4. Poster Designing Pavan John Zachariah XI Elixir 2015, BVM College Cherpunkar I
5. Poster Designing Mahima Mohan XI Elixir 2015, BVM College Cherpunkar II
6. Maths Champ Issac Cherian

Prathyush K

XI

XI

BVM College, Cherpunkal III
7. Chalti Ka Naam Gaadi Aadarsh Aditya

Richu K Kokkat

XII

X

Viswajyothi Public School, Angamali II
8. Treasure Hunt Akhil Sebastian

Joswin Salin

Roshitha Sunil

Ashlin B Cherian

XI

XI

XI

XI

St.Jude Global Public School, Puthuppally I
9. Business quiz Johncy Baby

Nanda Gopal

XII

XII

Mathrubhumi Kottayam I
10. Business quiz Johncy Baby

Nanda Gopal

XII

XII

BMM Public School, Pampady II
11. Elocution English Ashlin B Cherian XI Sanjo Fest III
12. Light Music Rohan James George XI Sanjo Fest I
13. Light Music Malavika Anil Kumar XI Sanjo Fest II
14. Classical Music Deepak Ranjith XI Sanjo Fest II
15. Classical Music Akshaya Ajith XI Sanjo Fest II
16. Folk Dance Dilniba N XI Sanjo Fest I
17. Recitation English ANshika Paul XI Sanjo Fest III
18. Essay writing English Alan Sajan XI Sanjo Fest I
19. Essay Writing Hindi Suvarna Tanaji Shinde XI Sanjo Fest I
20. Short Story Writing English Ankita Sara Siby XI Sanjo Fest I
21. Power point Presentation Anshika Paul XI Sanjo Fest I
22. Make a Difference (News Reporting) Pavan John Zacharia

Mahima Mohan

Anshika Paul

Kathreena Paul

Shaun Philipose Alencherry

XI

XI

XI

XI

XI

XI

CMI Kalotsav III